Sposób montażu ogrodzeń łupanych
Fundament
- Przed przystąpieniem do budowy ogrodzenia należy wykonać odpowiednią ławę fundamentową poniżej poziomu przemarzania: 90-100 cm.
- Fundament ten powinien być zazbrojony w postaci belki zbrojeniowej, dodatkowo obowiązkowe wystawienie drutów zbrojeniowych pionowych do słupków i pełnych murów.
- Wierzchnia warstwa fundamentu powinna być odizolowana – izolacja ta zapobiega podciąganie wody z gruntu.
Montaż ogrodzenia
- Montaż zaczynamy od wypoziomowania pierwszej warstwy bloczków.
- Do łączenia linii pionowych i poziomych pustaków używamy mrozoodpornego kleju montażowego .
- Puste komory pustaka wypełniamy betonem o konsystencji plastycznej (masa pół sucha) i ubijamy gumowym młotkiem lub drewnianym trzonkiem. Czynność tę powtarzamy po ułożeniu każdej warstwy
- W przypadku murowania słupków o szerokości (38 x 38) murujemy je bezpośrednio na fundamencie natomiast podmurówkę zawężaną pomiędzy nimi wykonujemy z bloczków podmurówkowych typ A i B (38×22) docinając je pod wymiar .
- W przypadku słupków o szerokości podmurówki(38×22) lub murków w tej szerokości zaczynamy od wymurowania odpowiedniej ilości warstw podmurówki na której murujemy słupki wąskie.
- Podmurówkę tą zaczynamy od elementu słupka wąskiego (12cm) dokładając odpowiednią ilość elementów podmurówkowych typ A i B długości 38 m i zakańczamy drugim elementem słupka wąskiego długości 26 cm .
- Czynność tę powtarzamy na kolejnych warstwach lecz na przemiennie stosując element 12 i 26 cm aby zachować minięcie pustaków oraz lepsze wiązanie.
- W przypadku murów pełnych producent zaleca wykonanie dylatacji pionowej co 6 – 10 mb słupkiem szerszym od muru.
- Bloczki łupane układane są bezfugowo zaleca się wstępne ułożenie sprawdzenie poziomów w obu kierunkach jak również ogradowanie górnej warstwy pustaków.
- Do czasu związania kleju montażowego zaleca się stosowanie klinów dystansowych do niwelacji różnic w wysokości poszczególnych elementów ( +/- 3 mm na wysokości oraz szerokości elementów).
- Elementem kończącym budowę ogrodzenia jest zamontowanie daszków wieńczących na słupki i murki z naciskiem na wypełnienie szczeliny pomiędzy daszkami klejem mrozoodpornym co zabezpiecza przed dostaniem się wody do wnętrza komór i ewentualnym pękaniem elementów.
- W przypadku daszków bez okapnika producent zaleca wykonanie nacięć od spodu w celu uniknięcia podciągania wody gruntowej .
- Kolory typu „melanż” zaleca się układanie z 2-3 palet jednocześnie, mieszając je ze sobą.